ظرفیت‌ها و مسائل صنعت برق عراق

در طول دهه­‌های اخیر صنعت برق عراق همواره با مشکلات و چالش­‌های زیادی رو به رو بوده است. این چالش­‌ها با آغاز جنگ در سال 2003 بسیار بیشتر هم شد. از بین رفتن بسیاری از زیرساخت­‌های برق و بعدها آشفتگی موجود و عدم سرمایه­‌گذاری مناسب در حوزه برق باعث شد که تا به امروز مشکلات برق عراق همچنان ادامه داشته باشد. اگرچه در سال­‌های اخیر برخی اقدامات، سرمایه­‌گذاری­‌ها و عقد قرارداد با شرکت­‌های بین‌المللی تا حدی به بهبود شرایط کمک کرده است، اما مشکلات قطعی برق در طول روز همچنان باقی است و همواره نارضایتی عمومی را به همراه داشته است. علاوه بر این نارضایتی­‌ها، کسری برق در بخش­‌های صنعتی، کشاورزی و تجاری همواره مانعی بر سر راه پیشرفت عراق در این زمینه­‌ها بوده است.

با توجه به مطالعات انجام گرفته، مشکلات و چالش‌­های صنعت برق عراق همچنان پابرجاست، که از جمله این مشکلات و چالش‌­ها می­‌توان به عدم استفاده کامل از ظرفیت­‌های تولید موجود به دلیل نبود سوخت و آب کافی، طراحی نامناسب شبکه توزیع، اتصالات غیرقانونی، نبود سیستم قبض برق و یارانه­‌های برنامه­‌ریزی نشده در بخش برق اشاره کرد.  اما نسبت به سال­‌های ابتدایی بعد از جنگ 2003 وضعیت بهتری دارد. در طی سال‌های 2006 تا 2018 وزارت برق عراق سرمایه‌گذاری­‌های زیادی را در زمینه احداث نیروگاه‌­های جدید، بازسازی و نوسازی نیروگاه‌های آسیب‌دیده و افزایش ظرفیت و راندمان نیروگاه‌­های موجود انجام داده است که منجر به عقد قرارداد با شرکت­‌های بزرگ بین‌المللی مانند جنرال الکتریک، زیمنس و غیره شده است.

علی‌رغم این سرمایه‌گذاری­‌ها در بخش تولید، همچنان تعادل بین عرضه و تقاضای برق به خصوص در فصل تابستان، برقرار نشده است. به طوری که قطعی­‌ها در ساعت­‌های مختلف روز و خرید برق گران‌قیمت از دیزل ژنراتورهای محلی ادامه دارد، که از دلایل آن می‌­توان به تلفات زیاد شبکه توزیع و عدم وجود سوخت کافی برای استفاده از ظرفیت­‌های موجود اشاره کرد.

با توجه به برنامه‌­های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت و اوضاع فعلی عراق در صنعت برق و همچنین با توجه به ظرفیت و توانایی‌های داخلی کشور ما، به نظر می‌رسد که شرکت‌های بزرگ بین‌المللی فرصت سرمایه­‌گذاری در زمینه احداث نیروگاه‌­ها، احداث خطوط و پست‌­های انتقال، احداث نیروگاه‌­های خورشیدی و تقویت شبکه توزیع را برای کشورهای دیگر نظیر ایران به حداقل رسانده­‌اند. اما فرصت­‌ها در زمینه صادرات انرژی، خدمات فنی و مهندسی و صادرات کالا و تجهیزات برقی همچنان باقی است.

با توجه به ظرفیت و توانمندی بالای شرکت­‌های داخلی و بومی‌سازی تکنولوژی‌های ساخت و تولید تجهیزات صنعت برق، به نظر می‌­رسد که ایران می­‌تواند از این ظرفیت برای گسترش همکاری دو جانبه و ارائه خدمات فنی مهندسی در زمینه صنعت برق نقش پررنگی ایفا کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.